top of page

Ką bendro turi seksualumas ir siaubas? (III dalis)

  • Writer: Gerda Liudvinavičiūtė
    Gerda Liudvinavičiūtė
  • 2022-01-05
  • 3 min. skaitymo

Atnaujinta: 2022-06-14


Grįžtant prie ankstesniuose įrašuose aptartos siaubo sampratos, negalime ignoruoti tyrimų, kurie parodo ryšį tarp nerimą keliančių situacijų (t. y. baisių filmų) ir padidėjusio seksualinio susijaudinimo. Kita vertus, dvasinės patirties ir skausmo, tam tikra prasme peraugančio į malonumą apraiškas galime aptikti ir vienos garsiausių bei šiuo metu pop kultūroje įtakingiausių menininkių Marinos Abramovič performansuose, kuriuose skausmas ir malonumas tarytum susijungia į vienį ir tampa dvasine patirtimi. Menininkės kai kurie performansai buvo perdaryti Niujorko BDSM bei Queer menininkų bendruomenės, „The Artist is Present“ parodos uždarymo savaitgalio proga, Niujorko galerijoje „25CPW, pasirodymas pavadintas „The Artist is Absent“. Nors M. Abramovič kūryba neretai siejama su šių bendruomenių požiūriu, deja, tokia pozicija viešai išsakoma gana retai. Tiesa, šis įvykis gali būti suvokiamas kaip aktualus ir rezonuojantis BDSM, Queer bendruomenėse su tuo, ką daro M. Abramovič (124). Galiausiai, tiek religinės ar BDSM bendruomenės, tiek ir pastaroji menininkė tyrinėja savajį identitetą, pasitelkiant giminingas patirtis ir praktikas, kurios, kaip galime matyti, nėra stipriai nutolusios nuo istorinių religinių motyvų. Turint galvoje seksualinę revoliuciją, hauntologinį dabarties pasaulio foną ir stereotipus, tampa ganėtinai akivaizdu, kad seksualinės praktikos yra kur kas daugiau nei tik tam tikroms žmonių grupėms priimtina arba ne seksualinė veikla ir požiūris.


Galiausiai grįžtant prie skausmo ir malonumo gretinimų, verta paminėti rykštės motyvą, kuris atsiranda tiek religiniuose raštuose kaip išlaisvinanti praktika, tiek ir BDSM bendruomenėse. Kaip liudija mokslininkė ir knygos „Embracing the Lash“ autorė Jo Pearson, pėdsakai, kuriuos rykštė palieka ant kūno, yra ir susitikimo su begalybe ir savęs transformacijos patyrimo ženklai, svarbūs tapatybės transformacijos procese. Šiam patyrimui gana artimas Saulės šokis - indėnų ritualas, kurio metu jauni vyrai yra pakabinami ant kablių, perveriančių kūną. Ši skausmo ir kūno auka yra skirta savęs auginimui, gerovei, bendruomenės apsivalymui ir pasaulio gerinimui. Įdomu pastebėti, kad kūno modifikavimas kablio pakaba yra stipriai persidengianti su BDSM bendruomene, o pastaraisiais dešimtmečiais itin populiarėja tarp jaunų žmonių šiuolaikinėse Vakarų kultūrose. Kalbant apie Lietuvos kontekstą, panašią praktiką, vadinamą Body suspension galima pamatyti visuomenei atvirame Devilstone festivalyje. Kalbant apie tokio fenomeno populiarėjimą visuomenėje, derėtų atkreipti dėmesį į tai, kad daugeliui jaunų žmonių, vis dar kyla poreikis įrodyti savo vertę ir drąsą sau bei savo bendruomenėms, ištveriant skausmą. Tai yra vienas iš būdų, kaip sekuliariosiose visuomenėse jaunimas, regis, kompensuoja gyvenimo pradžios apeigų trūkumą, perkeldamas jas į pilnametystę.

Taigi kaip Jack Rinella knygoje „Philosophy in the Dungeon: The Magic of Sex & Spirit“ rašo, pakeisti sąmonės būsenas yra pagrindinis tiek mistinės patirties, tiek BDSM tikslas. Patys veiksmai, sukeliantys skausmą BDSM scenose, palengvina sąmonės būsenų pokyčius, o vergystė, plakimas ir kitos panašios praktikos turi galią pakeisti mūsų smegenų bangų modelius. Terapeutai, šamanai, kunigai ir mistikai daugelį metų naudojo pakitusias būsenas, kad padėtų žmonėms įveikti tokius jausmus kaip baimė, nerimas, drovumas ar socialinis sąlygojimas. Pasikeitusios būsenos taip pat leidžia dalyviams perprogramuoti savo tapatybę, įpročius ir praeities traumas (125).

Mistinėje literatūroje tiek Vakarų, tiek Azijos šalyse gausu ekstazės kupinų teiginių, kuriuose aukščiausia palaima paslaptingai susipina su sąvokomis, keliančiomis tiek emocinį, tiek fizinį skausmą. Joks mistikas to neparodė aiškiau ar garsiau nei XVI amžiaus ispanų vienuolė Šv. Teresė Avilietė, žinoma kaip galvos skausmo globėja. Jos aukščiausias mistinės patirties liudijimas dažnai cituojamas: „Skausmas buvo toks aštrus, kad privertė mane dejuoti; ir užvaldė nepakeliamas saldumas, sukeltas šio stipraus skausmo. Norėčiau niekada jo neprarasti.“

XXa. sukūrė figūrą, kuri taip pat garsėjo ekstaziška ir skausminga mistika. Padre Pio, tik neseniai paskelbtas palaimintuoju ir žinomas dėl savo skausmingų stigmos žaizdų, buvo linkęs į ryškias ir gerai dokumentuotas ekstazes. Iš tiesų, krikščioniškoji mistika su savo į Kristų orientuotomis sąmonės būsenomis (pvz., Šv. Kotryna Genujietė, Šv. Margarita, Heinrich Suso, Šv. Maria Maddalena de' Pazzi ir daugelis kitų) parodė išskirtinį kūrybiškumą kurdami mistišką literatūrą, kurioje ekstaziški terminai, dažnai prisotinti skausmo žodžių, apibūdina ir dvasinį kelią, ir galutinį tikslą.

Terapeutė Dr. Patti Britton pabrėžia, kad skausmo ir malonumo ryšių ieškojimas, nėra būdingas tik BDSM ar religinėms bendruomenėms ir kviečia pagalvoti apie sportininkus, kurie peržengia fizinį komfortą, kad patirtų „bėgimo aukštumą“, arba žmones, kurie siekia įspūdžių užsiimdami pavojingomis ekstremaliomis sporto šakomis, pavyzdžiui, šuoliais parašiutu. Taip pat P. Britton užsimena apie aštraus maisto mėgėjus bei baimes ir malonumą kurį gali suteikti važinėjimas kalneliais ar siaubo filmų žiūrėjimas. Pastarasis, net įkvepia menininkus kūrybai, kaip tam tikra ritualinė praktika (126).

Tad apibdenrinant seksualumo temą, galima teigti, jog seksualinės fantazijos, šeimos, lyčių stereotipai ar net vienišumas ir savęs suvokimas yra persipynę su praeities šmėklomis ir šių laikų motyvaciniu hedonizmu. Rodos, kiekviena potemė atveria naują tuštumą, kurioje neišvengiama konfrontacija tarp skirtingų požiūrių kviečia permąstyti žmogišką prigimtį ir ribas tarp sąmonės ir to, kas atkeliauja iš pasąmonės klodų - nuo kolektyvinės užmaršties iki kultūrinių išmokimų.


124 The Artist is Absent. Daylight. [Žiūrėta 2021 m. gruodžio 5 d.]. Prieiga per internetą: https://daylightbooks.org/blogs/news/17203621-the-artist-is-absent.

125 RINELLA, Jack. Philosophy in the Dungeon: The Magic of Sex and Spirit. Rinella Editorial Services. 2011. p. 248. ISBN 9780940267107

126 Galvoje turima P. Milliou

Comments


© 2025 by Realybraščiai

bottom of page